کشور قبرس شمالی

  • 3 هفته ago
  • 1
North Cyprus

کشور قبرس شمالی یک جزیره خودمختار واقع در جنوب کشور ترکیه است. پایتخت این کشور شهر نیکوزیا تنها پایتخت مشترک بین دو کشور (قبرس شمالی و جنوبی) در جهان است. زبان رسمی کشور قبرس شمالی ترکی قبرسی است ولی تعدادی از مردم این کشور با زبان یونانی نیز آشنایی دارند. کشور قبرس شمالی تا به امروز توسط اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته نشده است و تنها ترکیه و تعداد اندکی از کشورهایی که با آن ارتباط سیاسی دارند این کشور را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می‌شناسند. هزینه زندگی در قبرس شمالی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است. این کشور یکی از امن‌ترین کشور‌های جهان با نرخ بیکاری زیر ۵ درصد است که همین امر باعث افزایش مهاجرت به قبرس شمالی و اقامت در قبرس شمالی شده است.

مردم

مردم قبرس شمالی را ترک‌ها، هم ریشه ترک‌های استانبولی تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی قبرسی از لهجه‌های زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. قبرس شمالی براساس سرشماری سال ۲۰۰۹، ۲۸۵٬۳۵۶ نفر جمعیت داشته‌است. مطابق با آخرین سرشماری سال 2017، جمعیت این کشور 326,000 نفر شمارش شده‌است.

دین

اکثریت قاطع مردم بخش قبرس شمالی را مسلمانان سنی مذهب با ترکیب جمعیتی ۹۸٫۷۱٪-۹۹٪ تشکیل می‌دهند.
اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این بخش زندگی می‌کنند.

آب و هوا

قبرس از سالم‌ترین و بهترین آب و هوای مناطق معتدل مدیترانهای برخوردار بوده و دارای تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌های معتدل مدیترانه‌ای و بارانی می‌باشد. متوسط تعداد روزهای آفتابی در این جزیرهٔ زیبا ۳۲۰ روز در سال می‌باشد. آب و هوای تابستانی در این جزیره از اواسط ماه مه تا اوسط اکتبر و زمستان‌های معتدل و بارانی آن از ماه دسامبر تا فوریه به طول می‌انجامد. شرایط آب و هوایی بهاری و پاییزی کوتاه نیز تکمیل‌کنندهٔ چهار فصل در این جزیره می‌باشند در زیر برخی نکات آب و هوایی قبرس به تفکیک ماه‌های سال ذکر شده‌اند: دسامبر – ژانویه: ماه‌های زمستان قبرس. دارای عصرها و شب‌های سرد فوریه – مارس: بارندگی گهگاه، دارای عصرهای خنک و روزهای گرم و آفتابی آپریل – می: دارای گرمای مطبوع در روز که در شب کمی از گرمای آن کاسته می‌شود جون – ژوئیه – اوت: ماه‌های تابستان داغ با آسمان بدون ابر که دما تا ۴۰ درجه سانتیگراد بالا می‌رود سپتامبر – اکتبر: دارای روزهای گرم و عصرهای خنک. نوامبر: دارای روزهای آفتابی با گرمای مطبوع

Join The Discussion

Compare listings

Compare